fbpx

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya DanışmanlığıSosyal Medya Danışmanlığı

Bir markanın yer aldığı sosyal medya platformunda nasıl etkileşim kazanacağına, içeriklerini ve reklamlarını nerede, ne zaman paylaşacağına dair strateji sunan hizmet sosyal medya danışmanlığı adını alır.

sosyal medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Bir markanın yer aldığı sosyal medya platformunda nasıl etkileşim kazanacağına, içeriklerini ve reklamlarını nerede, ne zaman paylaşacağına dair strateji sunan hizmet sosyal medya danışmanlığı adını alır.

Kalabalık bir tüketim alanı olan sosyal medya markaların potansiyel müşterilerinin dikkatini çekmesi için ideal ortamlardır. Marka burada hedef kitlesine onun ihtiyaçlarını karşılayabileceğini ve taleplerine cevap verebileceğini gösterme fırsatı elde eder.

Ancak bu fırsatı gerçek başarı haline getirmek için markanın sosyal medyada belli adımlar atması gerekir. Sosyal medya danışmanlığı hizmeti de bu noktada devreye girer. Nasıl bir strateji ile ilerleyeceğini bilmeyen markaya yardım eder.

Markanın sosyal medyadaki imajı onun dijital pazardaki kimliğini fazlasıyla etkileyen bir durumdur. Bu yüzden markanın Instagram, LinkedIn ya da Facebook olsun, bulunduğu platformda kendisini yansıtan bir kimlik çizmesi şarttır.

Fakat markanın sosyal ağlara bakışı ile hedef kitlenin bakışı aynı değildir. Bilinirlik kazanma ve satışlarını yükseltme amacında olan marka sosyal medyayı tüketim hızına kapılmış olan kitle ile aynı şekilde göremez.

İkisinin arasında bir köprü olan sosyal medya danışmanı hem markanın dileklerine hem de hedef kitlenin taleplerine kulak verir. Markayı tanıtan içeriklerin nasıl sunulacağının planını yapan danışman bu içeriklerin en çok ne zaman tüketileceğini de göz önüne alarak hareket eder.

Sosyal medya yönetiminin ‘nasıl olacağını’ sunan danışmanlık hizmeti sayesinde marka nasıl hareket edeceğini öğrenir. Hedef kitlenin değişen ve gelişen tüketim alışkanlıklarına uyum sağlamasını kolaylaştıran danışmanlık ile marka sosyal medyayı yükselmek için bir araç olarak kullanır.

Ama bunun için kapsamlı ve kaliteli bir danışmanlığa ihtiyacı vardır. Çünkü markanın uzmanlığı kendi bulunduğu sektörle sınırlıdır. Fakat markanın sosyal medyanın dilini çözmüş Dedikodu Ajans’ından alacağı danışmanlık hizmeti onun yükselişine yardımcı olur.

Sosyal Medya Danışmanlığı Ne İşe Yarar?

Markanın sosyal medyada ‘ne yapacağı’ konusunda yardımcı olan sosyal medya danışmanlığı, sosyal medyanın etkili bir pazar olarak kullanılmasını sağlar. Sosyal medya danışmanlığı sayesinde marka;

 • Hedef kitle analizi,
 • İşletme analizi,
 • Pazar analizi,
 • Rakip analizi,
 • İçerik planlama,
 • Reklam ve kampanya stratejisi gibi hizmetlerden faydalanır.

Markanın sosyal medyada ‘kim’ olduğu sorusuna cevap bulan danışmanlık başarılı bir sonuç için farklı sorular sormaya devam eder. Pazarda ‘nasıl’ hamleler olduğunu, rakiplerin ‘ne’ yaptığı ve hedef kitlenin ‘neyi’ tüketmek istediğinin cevabı sosyal medya danışmanı ile markaya sunulur. Böylece marka, sosyal medyanın nabzını tutan bu yardımcı ile ne zaman ne yapması gerektiğini çözmüş olur.

Sosyal medyada yer alan hedef kitle ve özellikleri danışmanlık sürecinde büyük ve etkin bir role sahiptir. Hedef kitlenin tüketmekten hoşlandığı, etkileşim sağladığı temel unsurlar ile markanın sunduğu ürünler bu süreçte harmanlanır. Sosyal medyada izlenmesi gerekilen yol buna göre çizilir.

Kalabalık sosyal ağda tek başına kalmak istemeyen, potansiyel müşterilerine sesini duyurmak isteyen markalar danışmanlık hizmeti ile bu hedeflerine ulaşma şansını elde eder.

Neden Sosyal Medya Danışmanlığı Alınmalı?

Dijitalin ilerleyişi iletişim kanallarını önemli bir ölçüde değiştirmiştir. Çift yönlü hale gelen iletişimin en dinamik olduğu yer ise sosyal medya platformları olmuştur. Hedef kitlenin vaktinin çoğunu geçirdiği bu alanlar dijitalin yeni pazar alanları haline gelmiştir. Dolayısıyla da bir markanın bilinirlik kazanıp hedefine ulaşmasının en hızlı yolu sosyal medyadan geçmeye başlamıştır.

Fakat bu yol, dijitalin en kalabalık yoludur. Tüketici ve üretici ayrımının görünmez bir çizgi ile ayrıldığı bu alanda markanın hedef kitlesine ulaşması için ‘doğru’ yoldan ilerlemesi gerekir. Ancak bunun için önce yolun nereden geçtiğini bilmek şarttır. Sosyal medya danışmanlığı da bu konuda markalara yardımcı olur.

Markanın hangi sosyal medya platformunda boy göstereceği, nasıl hareket edeceği, sesini ne zaman duyuracağı gibi detaylar danışmanlığın çizdiği strateji ile belirlenir. Başarıya ulaşmak için danışmanlık hizmeti alan marka bu sayede;

 • Hedef kitlesine daha kolay ulaşır,
 • Benzer kullanıcıların dikkatini çekerek hedef kitlesini genişletir,
 • Marka kimliğini tanıtma imkanı elde eder,
 • Ürün ve hizmetlerini sosyal medya sayesinde daha fazla kişiye tanıtır,
 • Hedef kitlesi ile doğrudan iletişim kurabilir,
 • Rakiplerinin bu platformda attığı adımları gözleyerek daha sağlam hamleler yapma fırsatı yakalar,
 • Daha hızlı bir şekilde bilinirlik kazanır,
 • Kullanıcı deneyimiyle C2C yani müşteriden müşteriye pazarlama yöntemini de elde etmiş olur.

Bu nedenler sebebiyle markalar ‘tek’ başına hareket etmek yerine danışmanlık hizmeti almayı tercih eder. Kaliteli bir sosyal medya danışmanlığı ise kaliteli bir ajansın hizmeti olarak markanın karşısına çıkar.

Sosyal Medya Danışmanlığı ile Marka Ne Kazanır?

Markalar dijital pazarda daha aktif rol almak ve hedef kitleye çok daha hızlı bir şekilde ulaşmak için sosyal medya platformlarında yer almayı tercih ederler. Bu sürecin sağlıklı olması için de sosyal medya danışmanlığından faydalanırlar. Danışmanlık ile marka sosyal medyayı tıpkı bir vitrin gibi kullanır. Müşterisine sunmak istediği her şeyi sosyal ağlar aracılığıyla iletir. Böylece hedef kitle en fazla zaman geçirdiği ortamda markanın mesajını tüketir.

Bu danışmanlık hizmeti markanın dijitaldeki dinamiğini koruması açısından önemlidir. Marka danışmanlık hizmeti ile;

 • Daha geniş bir hedef kitle,
 • Bilinirlik,
 • Daha fazla etkileşim,
 • Satışların yükselme şansı,
 • Dikkat çeken bir imaj kazanır.

Bu sayede dijitalde istediği konuma ulaşması çok daha kolay hale gelir. Sosyal medyanın dilini çözmüş olan danışmanlık hizmeti markanın dileklerini tercüme ederek sosyal ağa sunar. Cevap olarak ise etkileşimden oluşan başarılı bir yanıt alır.

Sosyal medya danışmanlığı ile marka en kalabalık dijital ortamın vazgeçilmezi olma şansına sahip olur. Dedikodu Ajansı ise uzman sosyal medya danışmanlığı ile bu şansı size en verimli haliyle sunar. Sosyal ağlara dair her sorunuzun cevabı Dedikodu Ajansı’nda, Dedikodu Kazanı’nda kaynar. Daha iyi bir sosyal medya kimliği için siz de Dedikodu’ya dahil olun.