fbpx

Dijital PRDijital PR

Dijital PR, internet ortamında daha fazla görünürlük elde etmek için internet tabanlı araçların ve kanalların stratejik planlamalarla kullanılmasıdır. Bu bir nevi ‘dijital halkla ilişkiler’ olarak kabul edilen bir faaliyet yığınıdır.
Dijital PR

Dijital PR Nedir?

Dijital PR, internet ortamında daha fazla görünürlük elde etmek için internet tabanlı araçların ve kanalların stratejik planlamalarla kullanılmasıdır. Bu bir nevi ‘dijital halkla ilişkiler’ olarak kabul edilen bir faaliyet yığınıdır.

Dijital dünyanın genişlemesi, kitlelerin artık dijitalde yaşamını sürdürmesi bu ‘PR’ durumunu ortaya çıkarmıştır. Tüketim ihtiyaçlarını dijital boyutta yaşayan kişiler, markaların da bu dünyaya adım atmasını, orada boy göstermesini zorunlu kılmıştır. Ancak bunu yaparken markanın kendisini ‘nasıl’ göstereceği dikkat edilmesi gerekilen bir detay olarak dijitaldeki sorunlar içerisindeki yerini almıştır.

Markaların faaliyet gösterdiği, hedef kitlesiyle iletişime geçme imkanını bulduğu sanal ortamda dijital PR bir zorunluluktur. Ama Dedikodu Ajansı sayesinde bu zorunluluk keyifli bir deneyime dönüşür. Çünkü Dedikodu Ajansı markaların kendilerini müşterilerine nasıl sunacağını iyi bilir.

Google aramaları, sosyal medya platformları, web siteleri gibi farklı dijital ortamlar aracılığıyla marka potansiyel müşterileri ile temasa geçer. Bu temasların daha etkili olması ve başarılı bir sonuca ulaşması için markanın ‘dijital’ bir halkla ilişkiler uzmanından yardım alması gerekir.

Dijital kanalların daha aktif kullanılması ve dijital PR’ın çok daha etkili olması için bu sanal dünyaya hakim olan bir ajansın dokunuşu şarttır. Dedikodu Ajansı olarak bu PR sürecinde markalara sunduğumuz hizmetler;

 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
 • İçerik Pazarlama
 • Sosyal Medya
 • Etkileyici Pazarlama Yöntemleri

Bu hizmetler ile Dedikodu Ajansı markaları ihtiyacı olan görünüme kavuşturur. Dijital dünyada kaliteli, göz alıcı bir imajınız olmasını sağlar. Dijitaldeki ‘gerçek’ başarıya bizimle ulaşın.

Dijital PR Yönteminin Faydaları

Pazarlama stratejileri, teknolojinin gelişmesi ve dünyanın dijitale yönelmesiyle değişime uğramıştır. Bu değişim de ortaya dijital PR hizmetini çıkarmıştır. Markaların internetteki görünürlüğünün artmasını amaçlayan ve onlara sağlam bir kimlik inşa eden PR hizmeti birçok avantajı bünyesinde barındırır.

Bu avantajlar markaların dijital pazarda rakiplerinin önüne geçmesini sağlar. Potansiyel müşterileri ile daha etkili bir şekilde temas kurmasına yardımcı olur. Dedikodu Ajansı’nın dijital PR hizmeti ile elde edeceğiniz faylara birlikte göz atalım.

Haberlerin ve Bilgilerin Daha Hızlı Şekilde Yayınlanmasını Sağlar

Dijitalin sağladığı en büyük kolaylık hızdır. Markaların dijital PR sürecinde de bu hız kullanılır. Markaya dair haber ve bilgiler potansiyel müşterilere daha hızlı bir şekilde ulaşır. Sosyal medya gibi aktifliği yoğun olan dijital ortamlar bilgi paylaşımı için idealdir.

Dedikodu Ajansı da sunduğu sosyal medya hizmetini kullanarak markanın müşterisiyle hızlı bir şekilde iletişim kurmasını mümkün kılar.

Hedef Kitleyle Güçlü ve Uzun Vadeli İlişkiler Kurulmasını Sağlar

Dijital PR’nın ana amacı markaya güvenilir bir kimlik çizmektir. Bu kimlik sayesinde marka arzuladığı görünürlüğü dijitalde elde eder. Böylece marka, potansiyel müşteri tarafından fark edilir hale gelir. Müşteri ve marka arasında güven temelli bir ilişki kurulur.

Hedef kitle ile kurulan güçlü ilişkiler müşteri sadakatini ortaya çıkarır. Bu sadakat sayesinde de uzun vadeli ilişkiler kurulur.

Markanın Dijital Dünyada Otorite Haline Gelmesini Sağlar

Markanın pazarlama stratejilerinde tutarlı olması ve kalitesini koruması, dijital PR sürecinin önemli bir parçasıdır. Dijital dünyada varlığını sergilemek isteyen marka Dedikodu Ajansı’nın sunduğu arama motoru optimizasyonu (SEO) hizmetinden faydalanmalıdır.

İnternetin hareketli noktalarından biri olan arama motorunda görünür hale gelen marka, dijital dünyada otoritesini ilan eder. Otoriter hale gelen marka, hedef kitlesi tarafından daha kolay kabul edilir. Bilinirliği artan markanın mevcut satışlarında da böylece yükselme yaşanır.

Marka Bilinirliğini Arttırır

Dijital PR hizmeti kapsamında yer alan arama motoru optimizasyonu ve sosyal medya hizmetleri markanın farklı dijital ortamlarda görünür hale gelmesini sağlar.  Arama motorunda ve sosyal medyanın çeşitli platformlarında fark edilir konuma ulaşan markanın bilinirliği bu doğrultuda artış gösterir.

Hedef kitlesi tarafından da tanınır hale gelen marka dijital dünyanın bilinen isimlerinden biri olur. Bulunduğu sektörde vazgeçilmez bir yer ulaşan marka bu başarıyı düzgün yönetilen dijital PR sürecine borçludur.

Marka İtibarını Olumlu Yönde Etkiler

Dijital halkla ilişkiler olarak da adlandırılan dijital PR markaların çıkarlarını gözeterek bir strateji sunar. Markanın dijitaldeki itibarı onun mevcut varlığını doğrudan etkilemektedir. Çünkü pek çok tüketici bir markanın ürün ya da hizmetini kullanmadan evvel hakkında kısa bir araştırma yapar. 

Bu nedenle tüketicilerin o marka hakkında olumlu içeriklerle, yorumlarla karşılaşması satın alma isteğini etkilemektedir. Dedikodu Ajansı marka itibarının artması ve satın alımların çoğalması için uzman kadrosuyla hizmet verir.

Web Sitesi Trafiğini Arttırır

Arama motoru optimizasyonu, dijital PR hizmetinin önemli bir parçasıdır. Markanın web sitesinin Google’daki sıralamasının yükselmesini sağlar. Dolayısıyla da site içi ziyaretlerin ve etkileşimin artmasına yardımcı olur. Bu da markanın arama motorundaki sıralamasını etkiler.

Web sitenin arama motorundaki sıralaması ne kadar yüksek olursa, bu markanın kitle tarafından fark edilmesi daha kolay hale gelir. Artan web site trafiği ile marka yeni müşterilere de ulaşma şansı kazanır.

Satışları ve Geliri Doğrudan Etkiler

Dijital PR stratejilerinin doğru uygulanması markanın daha çok kişiye ulaşmasını sağlar. Bu da satın alma oranını doğrudan etkiler. Daha görünür hale gelen marka sahip olduğu yeni müşterileri ve artan satışlarıyla daha yüksek bir konuma ulaşır.

Dedikodu Ajansı uzman kadrosu aracılığıyla sunduğu dijital PR hizmetleri sayesinde, markaların bilinirliğinin artmasına ve satışlarının yükselmesine yardımcı olur.

En Sık Kullanılan Dijital PR Stratejileri

Markaların dijital dünyada yükseliş yaşaması için gerekli olan dijital PR esnasında en sık kullanılan stratejiler;

 • Etkileşimlerin artması için haber değeri yüksek olan basın bültenlerinin paylaşılması,
 • Web sitelerden ve online yayınlardan ve incelemelerden yüksek kaliteli geri bağlantılar elde edilmesi,
 • İçerik oluştururken uzman kişilerle çalışılması ve gazeteciler, editörler ve blog yazarlarının bulunduğu bir ağ oluşturulması,
 • Güven kazanmak ve dijital mecralarda otorite olmak için doğru ve ilgili içerikler üretilmesi,
 • Kullanılan medya araçlarında çapraz tanıtım içerikleri oluşturulması,
 • Daha çok kişiye ulaşmak için konuk alınması ve konuk bloglarını yayınlanması,
 • Sektör içerisinde otorite haline gelmiş kişilerin, markaya ait siteyi tavsiye etmesi için çalışmalar yapılmasıdır.

Bu stratejiler Dedikodu Ajansı tarafından en kaliteli ve etkili biçimde gerçekleştirilir. Markaların dijitaldeki en büyük destekçisi olan Dedikodu Ajansı’nın bu alandaki başarısı yalnızca bir ‘dedikodu’ değildir.

Bu ‘gerçeği’ yaşamak istiyorsanız, Dedikodu Ajansı sizin için burada!