Categories
Genel

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal ağlarda bulunan hesap ve sayfalar kullanılırken nelere dikkat edilmesi ve hangi yolların izlenmesi gerektiğini, markaların yönetiminin hangi şekilde yapılması gerektiğini, meydana gelen acil bir durumla karşılaşılması halinde ne tür yöntemlere başvurulacağını inceleyen bir uzmanlık alanına sosyal medya yönetimi denilmektedir. Ayrıca bu yöntemler uygulanırken birbirleriyle uyum içinde olmaları sağlanarak, çalışma sonucunda maksimum fayda alınması hedeflenir.

Web 2.0 teknolojisinin kullanıma sunulmasıyla beraber bilgi paylayışımı, tek yönden akmak yerine eş zamanlı şekilde çift taraflı olarak yapılmaya başlanmıştır. Bu yeni medya sistemine sosyal medya denilmektedir. Günümüzde artık hemen hemen herkes sosyal medya platformlarını aktif bir biçimde kullanmakta; platformlarda oluşan kullanıcı kitlesi hız kesmeksizin artış göstermeye devam etmektedir. Sosyal medya yönetimi sahip olduğu bu pazar büyüklüğü ve kullanıcı sayısı nedeniyle çağımızın en önemli alanlarından biri haline gelmiştir.

Sosyal Medya Yönetimi Neden Önemli?

Sosyal medya, temelinde insanların internet aracılığıyla birbirleriyle daha kolay ve hızlı bir iletişim kurmasını; bu sayede globalleşen dünyada bireylerin toplumsal yaşama daha aktif şekilde katılmalarını sağlayan bir ağdır. İnternet teknolojisinde yaşanan gelişmeler ve değişim, sosyal medya alanında yeni talepler doğurmuştur.

Sosyal medya yönetiminin neden önemli olduğunu anlamak için bu ağın günümüz ticaret dünyasına etkisini iyi anlamak gerekmektedir. Kullanıcı sayısının tüm dünya geneline yayılması sayesinde, artık tüm insanlar iletişim aracı olarak sosyal medya yönetimi araçlarını kullanmakta; işletmeler ve tüketiciler bu yeni medya düzeni sayesinde birbirleriyle doğrudan iletişim kurabilmektedir. Hedef kitleye ulaşmak için oldukça kolay ve sağlıklı bir yol sunması nedeniyle, en küçük işletmeden en büyük holdinglere kadar bütün kurum ve kuruluşlar bu ağa dahil olmak istemektedir.

Neden Sosyal Medya Yönetimine İhtiyaç Duyarız?

Sunmuş olduğu büyük fırsat ve imkanlar, algoritmaların da her geçen gün gelişmesi sebebiyle birlikte bu sektörün gittikçe kompleks bir hal almasına neden olmuştur. Bu nedenle sosyal medya ağlarının yönetilmesi, profesyonel kişilere takip ettirilmesi gereken bir uzmanlık alanıdır. Yapılacak hatalar veya eksik uygulamalar, işletmeleri ve kişileri direkt olarak rakiplerinin gerisine atmaktadır.

Uygun pazarlama stratejileri ve analizlerin uygulanması, rakip firmalara ve piyasaya ilişkin araştırmaların yapılarak; markaların tanınırlıklarının ve itibarlarının yükseltilmesi gibi amaçlar, yüksek bilgi birikimi gerektirmektedir. Dijital reklam ajansları gibi sosyal medya yönetimi kurumları ise talep duyulan bu ihtiyaca cevap vermektedir.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Başarılı bir sosyal medya yönetiminde izlenecek strateji, hedef kitlenin değişecek olması sebebiyle her marka veya şirket için farklılık göstermektedir. Markaların dijital planlarını ve çalışmalarını profesyonel bazda yönetebilmeleri için talep ve hedeflerin uyumlu olması gerekmektedir. Bu nedenle ilk olarak izlenecek yol haritası yaratılmalıdır. Bu harita meydana getirilirken dikkat edilmesi gereken temel yöntemler şunlardır:

 1. Markanın bulunduğu sektörde sahip olduğu güçlü ve zayıf yönler analiz edilmeli,
 2. Hedef kitlenin doğru şekilde analiz edilmesi,
 3. Markanın bu hedef kitle ile olan temasının özenle seçilmesi ve uygun içerik yönetiminin yapılması,
 4. Hedef kitleye ulaşmak için doğru ve etkili bir dil oluşturulması,
 5. Markanın nihai amaçlarının doğru şekilde belirlenmesi ve eksik yönlerin bu amaç doğrultusunda geliştirilmesi olarak sıralanabilir.

Sosyal medya yönetimi yapılırken bu temel plan ve stratejiler düzenlenmelidir. Aksi takdirde arzulanan hedeflere ulaşmak hiç kolay olmayacaktır. Yukarıda sayılan ve benzer analizlerin yapılması, harcanacak emeklerin maksimum fayda getirmesini sağlayacaktır.

Sosyal Medya Yönetimi Süreci Nasıl Olmalıdır

Sosyal Medya Yönetimi Süreci Nasıl Olmalıdır?

Yönetim sürecinde belirli bir strateji hazırlayıp, buna sadık kalacak şekilde ilerlenmesi gerekmektedir. Markanızın sosyal medyada daha bilinir ve güvenilir bir firma olmasını istiyorsanız, yönetim sürecini çok iyi şekilde takip etmeniz gereklidir.

Yol haritası oluşturmak bu sürecin sadece ilk aşamasıdır. Atılan ilk adımdan sonra hedefiniz daha belirli ve somut bir hale gelecek; bu şekilde takip edeceğiniz yol, daha uygulanabilir olacaktır. Aşağıdaki tüyoları uygulamanız halinde, sosyal medya yönetimi sürecinizin başarıya ulaşma ihtimali artacaktır.

 • Verileri detaylı şekilde analiz ederek doğru bir strateji belirlemek
 • Reklam yönetimini hedef kitleye uygun düzenlemek
 • Sosyal medya için tek bir platform yerine birden fazla platform kullanmak
 • Hesaplarınızda yapacağınız paylaşımlar için doğru saatleri seçmek
 • Hashtagları yerine göre ve anlamlı şekilde kullanmak
 • Paylaşılan video ve fotoğrafların dikkat çekici olmasına dikkat etmek
 • Hedef kitleye uygun bir iletişim modeli geliştirmek
 • İçeriklerin özgün şekilde hazırlanarak algı yönetimini etkili şekilde yapmak

Kullanacağınız bu tüyolar sayesinde hedef kitlenize daha etkin bir şekilde ulaşma imkânınız olacaktır. Doğru kitleye, doğru iletişim yollarıyla ulaşmanın markanızı rakiplerinizin önüne taşıyacağını unutmayın. Sayılan bu basit ve etkili yöntemler sayesinde, sosyal medya yönetimi süreciniz olabilecek en sağlıklı haline kavuşacaktır.

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi Ne Demek?

Sosyal medya platformlarının kullanımında kreatif stratejiler ve planlı bir program kullanılması sonucunda, marka ya da firmanızın bilinirliğini artırarak kitlesinin büyümesini sağlayan çevrimiçi yönetim sürecine, kurumsal sosyal medya yönetimi denilmektedir.

Kurumsal sosyal medya hesaplarının, kişisel hesaplar gibi yönetilmesi sağlıklı sonuçlar vermeyecektir. Hedef kitlenin ve kullanılacak iletişim enstrümanlarının farklı olması nedeniyle, kurumsal bir hesapta doğru mesajlar verecek içerik yönetimleri takip edilmelidir. Takip edilecek yöntemde asıl önemli olan konu, doğru tüketici kitlesine ulaşacak mesajları kullanmak; aynı zaman da mesajınızı iletirken size geri dönüş yapılmasını da sağlayacak bir içeriğe sahip olmasıdır.

Kurumsal sosyal medya yönetimi yapmayan marka ve firmalar, çevrimiçi dünyada gerektiği kadar PR çalışması yapmadıkları için hedef kitlede bulunan tüketicilerden uzak kalacaklardır. Bu firmaların yeni tüketicilere ulaşamamaları, piyasada zamanla bilinirliklerini kaybetmelerine sebep olacak. Bunun sonucunda da kısa süre içinde rakiplerinin çok gerisinde kalacaktır.

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Profesyonel sosyal medya yönetimi; tüketici ve kullanıcı kitlelerini analiz ederek, hedefte bulunan bu kitleye hitap edecek doğru pazarlama stratejilerini planlayıp uygulayan, bunun sonucunda da markaların bilinirliğini ve itibarını artıran, profesyonel bilgi birikim ve tecrübe gerektiren bir uzmanlık dalıdır.

Tüketiciler nezdinde, firmaların sunduğu hizmet ve ürünlere ilişkin olumlu bir algı yaratması nedeniyle sosyal medya yönetimi günümüzde hayati önem arz etmektedir. Başarılı bir yönetim sergilemeyi başaran markaların, kendi sektörlerinde ileri noktalara gelmeleri ise kaçınılmazdır.

Kişisel Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Kişisel sosyal medya yönetimi; sosyal ağlarda kullanılan kitle analizi ve strateji yönetimi gibi medya yönetim tekniklerinin, kişisel hesaplar üzerinde uygulanarak daha yüksek sayıda insana ulaşılmasını; bunun bir getirisi olarak da takipçi sayısının artırılmasını amaçlayan bir uzmanlık alanıdır.

Sosyal medyanın gün geçtikçe daha da gelişmesi ve bünyesine yeni sosyal ağları katması sonucunda, insanlar artık her çeşitte içeriği herhangi bir özel beceriye gerek duymaksızın çevrimiçi olarak diğer insanlarla paylaşabilmektedir. Bu teknolojik gelişmeyle birlikte, insanların iletişim şekilleri de büyük ölçüde şekil değiştirmeye başlamıştır.

Doğru uygulanan bir sosyal medya yönetimi sayesinde, insanlar artık kendi kişisel hesaplarıyla konvansiyonel medyada bulunan birçok büyük gazete ve medya kanalından daha fazla insana ulaşabilmektedir. Sosyal medya hesaplarınızı daha verimli bir şekilde kullanmak ve daha fazla insana hitap etmek itiyorsanız, profesyonel sosyal medya yönetimi hizmeti sunan bir ajansla iletişime geçerek ulaştığınız insan sayısını önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir