Categories
Genel

Sosyal Medya Planlaması

Sosyal medya planlaması, bir markanın ya da ürünün tanıtımı ve daha geniş kitlelerce duyulması için oldukça önemli bir konudur. Yeni bir marka kurulduğunda o markanın daha çok insana ulaşması, başlangıçta elde edilmesi hedeflenen ilk konulardan biridir. Bu yüzden bu konunun planlamasının yapılması, büyük bir dikkat ve özen gerektirir.

Sosyal Medya Planlaması Nedir?

Sosyal medya planlaması bir markanın ya da ürünün daha fazla kitlelerce tanınmasını sağlamak için uygulanan yöntemdir. Günümüzde sosyal medyanın önemi gittikçe artmaktadır ve böylelikle markalar reklam ve tanıtım projelerinde sosyal medyaya daha fazla yer vermektedirler. Sosyal medya planlaması yaparken insanların ilgi alanları ve zevkleri göz önünde bulundurulur. Aslında reklamcılıktan pek bir farkı yoktur. Fakat bulunduğu platformun farklı olması sebebiyle insanların hayatlarına yeni özellikler ve maddeler katmıştır.

Sosyal Medya Planlaması Nasıl Yapılır ve Hazırlanır?

Sosyal medya planlaması sürecini ayarlarken dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. Bu noktalar planlama yaparken önemlidir ve gerek şirkete gerekse planlama yapacak şirkete yol gösterir. Bu planlama sürecinde izlenecek bazı adımlar ve verilecek bazı kararlar vardır.

Örneğin, planlama aşamasında ilk olarak hangi sosyal medya aracının ya da sitesinin kullanılacağına karar verilmesi gerekir. Bir ya da birden fazla sosyal medya sitesi kullanılabilir. Bu sitelerin içerikleri ve işleyişlerine göre kullanılacak olan reklam malzemeleri ve araçları belirlenir. Buna bağlı olarak hazırlanması ve belirlenmesi gereken bir bütçe vardır. Bu bütçe belirlenirken hangi sosyal medya aracı kullanılıyorsa onunla ilgili materyallere göre değişkenlik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Sosyal Medya Planlamasında Hedef Kitle Belirleme Nasıl Olmalıdır?

Sosyal medya planlaması sürecinde kararlar alınırken markanın ya da ürünün hedef kitlesine uygun tanıtım yapmak önemlidir. Bu yüzden ürünün hedef kitlesi belirlenirken öncelikle o ürünün hangi yaş grubuna hitap edebileceği belirlenmelidir. Tercihe göre cinsiyet kısıtlaması yapılabilir.

Örneğin eğer bir iç çamaşırı tanıtılacaksa hedef kitle ona göre belirlenmelidir. Ya da oyuncak, boyama kitabı gibi ürünler tanıtılacaksa hedef kitle de ona göre değişir. Bu tarz ürünleri 65 yaş ve üzeri gruba tanıtmak uygun olmayacağı için planlama yaparken hedef kitle de mantıklı bir şekilde düşünülerek seçilmelidir.

Sosyal Medya Planlaması ve Yöntemi Nasıl Olmalıdır?

İlk olarak içeriğe uygun olmalıdır. Tanıtılacak ya da reklamı yapılacak ürün belirlenmelidir. Daha geniş bir planlamadan söz ediliyorsa markanın ne tarz ürünler çıkardığı ve tanıttığı belirlenmeli ve buna uygun olarak bir düzenleme yapılmalıdır. Yönetim kısmı ise oldukça önemlidir. Sosyal medya tanıtımları ve markaların tanıtımı devamlılık gerektirir. Devamlılığın sağlanması için de uygun bir şekilde yönetilmesi gerekir. Bu yüzden hangi mecra olursa olsun sosyal medya yönetimi ve bu yönetimin devamlılığı oldukça önem taşımaktadır.

Sosyal Medya Planlaması Gönderi Planlama Nasıl Yapılır?

Sosyal medya planlaması yaparken kullanılacak sosyal medya grubuna göre içerik ve gönderi üretilmelidir. Bunlar fotoğraf ya da yazı olabilir. Her ikisi de olabilir. Eğer estetik bir görünüm istiyorsanız gönderilerinizde fotoğraflarınızı seçerken görüntüyle önem vermeniz iyi olacaktır. Bu gönderilerin devamlılığı ve fotoğrafların kendi arasında uyumu da oldukça önemlidir. Eğer estetik değil de fotoğrafın kendi içindeki yazıyı önemsiyorsanız fotoğraf ya da gönderiyi ona göre düzenlemelisiniz.

Fotoğraflara ilgi çekici yazılar yazarak hedef kitlenizin ilgisini çekebilirsiniz. Estetik fotoğraflar seçmek istiyorsanız, fotoğraflarda insanların, en önemlisi hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek şeyler aramalısınız. Renkler ve renk uyumları bu konuda çok önemlidir. Gelelim içerik yazılarına. İçerik yazıları yazarken mutlaka konunun içinde kalmalısınız. En önemlisi ise kullanıcının ilgisini çekebilecek konular seçmelisiniz.

Sosyal Medya Planlaması İçerik Takvimi Nedir

Sosyal Medya Planlaması İçerik Takvimi Nedir?

Sosyal medya planlaması yapılırken hangi gönderinin ya da yazının ne zaman paylaşılacağına önem verilir. Bir marka, bir ürünü tanıtırken ürünün piyasaya çıkış tarihinden önce kademeli olarak tanıtmaya başlar. Ürünün piyasaya çıkış tarihinden önce ürünü tanıtmaya başlamak hedef kitlenin ilgisini çekecektir. İçerik takvimi markanın ürünlerinin ne zaman hangi sıklıkla tanıtılacağı konusunda editöre ya da marka çalışanlarına yol gösterir. Bu yüzden sosyal medya yönetiminde bir yol gösterici yani takvim hazırlamak oldukça önemlidir. Bu sayede düzen kazanılmış olur.

Sosyal Medya Planlaması Avantajları Nelerdir?

Sosyal medya planlaması yapmak, marka için oldukça önemlidir ve birçok avantajı bulunur. Öncelikle bir ürünün ya da bir içeriğin geniş kitlelerce duyulması marka için pek çok şeyi değiştirebilir. Çok değerli ya da önemli bir ürünün değerinin anlaşılabilmesi için öncelikle onu geniş bir kitle görüp daha sonra deneyimlemelidir. Örneğin, emek verilmiş bir film çekildikten sonra iyi bir sosyal medya tanıtımıyla hak ettiği seyirci sayısına ulaşabilir. Bu yüzden üretilen şeyin değerinin anlaşılabilmesi, satışının artması ya da gelen yorumların artması bakımından sosyal medya tanıtımının büyük önemi vardır.

Neden Sosyal Medya Planlaması Yapılmalıdır?

Çünkü günümüzde sosyal medya kullanımı oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Bu sebeple sosyal medyada üzerinden hedef kitleye ulaşmak çok daha kolay ve etkilidir. İyi ve zekice hazırlanmış bir sosyal medya tanıtımı, tanıtılacak olan ürün için önem taşır. O ürünün satış miktarını ve seyrini değiştirebilir.

Günümüzde sosyal medya televizyondan daha önemli bir hal almıştır. Yer yer sosyal medyada viral olan ürünlerin satışları çok büyük bir hızla yükselmektedir. Burada o ürünün kalitesinden çok nasıl ve ne şekilde tanıtıldığı önemlidir. Sosyal medya planlamasında fotoğraftan çok içeriğe önem verilecekse buna uygun bir mecra seçilir ve oradan çok geniş kitlelere ulaşılabilir. Zaman zaman tahmin edilenin çok üstünde satışlar elde edilebilir. Hedef kitlenin de geniş tutulması da oldukça önemlidir.

Sosyal Medya Planlaması Sonucunda Neler Olur?

Sosyal medya planlaması sonucunda markanın adı daha çok duyulur. Eğer iyi bir planlama yapılmışsa oldukça olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Ama eğer doğru bir planlama izlenmemişse maalesef sonuçlar olumlu olmayabilir. Bu sonuç markayı geriye götürmeyebilir ama ileriye de götürmez. Yani emekler boşa harcanmış olur.

Eğer yerinde ve doğru bir planlama yapılırsa markanın elde edeceği sonuçlar yüz güldürecektir. Çünkü bir ürünün daha geniş kitlelerce duyulması, o ürünün kalitesi ile birleşince oldukça yarar sağlamaktadır. Kullanıcıların da beğenebileceği bir ürün satışa ve tanıtıma sunulduğunda o üründen elde edilebilecek gelir buna bağlı olarak artış gösterecektir. Yani doğru sosyal medya planlaması sonucunda markanın elde edeceği gelir de oldukça artacaktır ve geliri bu planlamaya ayırdığı bütçedeki giderinin üzerine çıkacaktır.

Sosyal Medya Planlaması Örnekleri Nelerdir?

Sosyal medya planlaması birçok alanda yapılabilmektedir. Örneğin; makyaj markası, kıyafet markası, kişisel bakım ürünleri markası, bir yemek markası ya da film, dizi, tiyatro gibi gösteri sektörü sosyal medya tanıtımını ve planlamasını oldukça sık kullanılırlar. Örneğin, yeni bir kozmetik malzemesi piyasaya sunulduğunda bunun tanıtımı yapılabilir. Doğru bir tanıtım ise doğru bir sosyal medya planlaması ile sağlanmaktadır. Bu tanıtım yeni çıkacak ürünün satışını artırabilir. Bu da daha geniş kitleye yayılmasıyla gerçekleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir