Categories
Genel

Sosyal CRM Nedir?

Müşteri ile daha iyi etkileşim kurabilmek ve müşterilerin talep ve sorunlarına yetişebilmek amacıyla sosyal medya platformlarının CRM sistemi ile oluşturduğu bütünlüğü ifade eder. Müşteri ilişkileri yönetimi olarak da ifade edilen bu terim, sosyal medyada fazla zaman geçirilmesiyle birlikte sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.

İşini ve ticaretini sosyal medyada aktif olarak yürüten bireyler, genellikle sosyal CRM tabirini sıklıkla kullanırlar. Müşteri ilişkilerinin sosyal medyada programlı olarak yönetilmesi sürecinde teknolojiden destek alınır. Sosyal medyada, müşteri hizmetleri desteği sunarken aynı zamanda satışı arttırmak ve pazarlamayı desteklemek, sosyal CRM yönteminin başlıca özellikleri arasında yer alır.

CRM Sistemi Ne Demek?

Sektörlerin, halihazırda mevcut olan müşterileri ile gerçekleştirdikleri ilişkinin daha etkili olabilmesi ve her iki tarafın da bundan verim alabilmesi için uygulanan politikalar CRM sistemi olarak tanımlanır. Müşteri ile ilişki kurulması gereken tüm sektörlerde kullanılan CRM sisteminin, müşterinin ihtiyaç ve taleplerinin belirlenmesi ardından bu ihtiyaçlar doğrultusunda hareket edilmesine fazlasıyla katkı sağladığı görülür.

Böylelikle müşterilere ihtiyaçları doğrultusundaki ürünler, uygun fiyatlar dahilinde sunulmaktadır. CRM, sadece sektörde mevcut olan müşteriler ile değil, aynı zamanda yeni müşteri arayışında olan sektörlerin de uyguladıkları bir yazılım sistemidir. Müşteriye hitap eden ve kendini özel hissetmesini sağlayan bu yöntem, pazarlamanın etkin bir şekilde yapılmasını ve kâr satışının olduğundan fazla gerçekleşmesini sağlar.

Geleneksel CRM Nedir?

İşletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için uygulanan sistemlerin başında gelen geleneksel CRM sistemi, firma ile müşteri arasında tek yönlü olarak gerçekleşir. İşletmenin aktif olduğu saatler ve günler, geleneksel CRM yönteminin uygulandığı zaman dilimidir. Sadece, müşterinin yaşadığı sorunu çözmek amacıyla işleyişini sürdüren geleneksel CMR, sorun çözme odaklı işleyen bir sistemdir.

Bu sistemde, yapılan tüm işlemler işletmenin belirlediği yöntem ve şartlar baz alınarak gerçekleştirilir. Kurallı ve disiplinli olarak gerçekleşen yöntemde, yaşanan sorunlar kısa sürede çözülürken işletmenin potansiyeli de aynı şekilde büyümektedir. Sosyal CRM sisteminin hayata geçirilmesiyle birlikte bireyler istek ve sorunlarını daha kolay yol olarak benimsedikleri sosyal CRM yazılımlarını kullanarak halletmeye çalışmışlardır.

Sosyal CRM ve Geleneksel CRM Arasındaki Farklar Nelerdir?

Geleneksel CRM’de tüm işlemler işletmenin yönergeleri takip edilerek yapılır. İşletme ile müşteri arasındaki ilişki genellikle tek yönlüdür. Fakat sosyal CRM bu yönüyle geleneksel CRM’den ayrılır. Bu CRM çeşidinde ise firma ile müşteri arasında gelişmiş bir iletişim söz konusudur.

Geleneksel CRM yönteminde işletme ile iletişime geçebilmek için mesai saatleri büyük önem taşır. Fakat sosyal CRM’de bu durum farklıdır ve işletmeler müşterilere 7/24 kesintisiz hizmet sunarlar.

Geleneksel CRM yönteminde daha çok işletme ön plandadır. İşletmenin yetkilendirdiği temsilci ve departmanlar müşteri ile iletişim kurarken, sosyal CRM’de gerçekleşen iletişimde müşteri ön plana çıkmaktadır.

Sosyal CRM Avantajları Nelerdir?

Sosyal medyanın işletmelerin satışlarını arttırma ve işletmelere istedikleri kadar ürünü pazarlama yönündeki desteği oldukça fazladır. Bu aşamada müşteri ve işletme ilişkisinin artmasını sağlayan sosyal CRM, avantajlarıyla ön plana çıkar. Sosyal medyayı aktif olarak kullanan işletmeler hem müşteri sorunlarına ve taleplerine kolaylıkla yetişiyor hem de ürünlerini doğrudan pazarlayabiliyorlar.

Sosyal CRM, işletmelerin daha fazla müşteriye ulaşarak reklam ve tanıtım yapmalarını sağlıyor. Sosyal medyada yer alan işletmenizde tanıtılan ürünlerinize olan geri dönüşleri sosyal CRM sayesinde kolaylıkla öğrenmeniz mümkündür. Bu durum, markanızın eksiklerini gözden geçirmenize yardımcı olur ve ekibinizle birlikte daha ileri gitmenizi beraberinde getirir.

Sosyal CRM Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Sosyal CRM Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Günlük hayatta müşterilere en fazla hitap eden ve ürün tanıtımlarının fazla yapıldığı mecralar arasında yer alan sosyal medyanın gelişmesi, sosyal CRM sisteminin ortaya çıkmasında etkili olmuştur. İşletmelerin birden fazla kitleye erişebilmesinde öncelikli olarak tercih ettikleri sosyal medyada, aynı zamanda etkili geri dönüşler de gerçekleşir.

Firma ve sektörlerin hedef kitleye ulaşımını kolaylaştıran sosyal medyada sosyal CRM yazılımlarına olan talep fazladır. Müşteri ilişkileri yönetiminde önceki dönemlerde her ne kadar CRM aktif olarak kullanılsa da sosyal medyada müşteriye ulaşmak için sosyal CRM yöntemleri kullanılır. Talebin fazlalaşması, satışların iyi yönde gerçekleşmesi ve müşteri ile iletişimin kuvvetlendirilmesi gerekliliği, sosyal CRM’nin ortaya çıkmasında etkilidir.

Sosyal CRM Neden Önemlidir?

İşletmelerin potansiyelleşmesini sağlarken aynı zamanda gerçekleşen tüm işlemlerin hızlı ve güvenilir olarak gerçekleşmesine yardımcı olan bu sistem işletmeler için oldukça önemlidir. İşletmesini sosyal medyada da sürdüren firmalar, sosyal CRM yöntemleri ile istedikleri doğrultuda müşteri çekebilirler. Markaların hacim kazanmasında ve müşteri ilişkilerinin kusursuz yönetilmesinde etkisi fazla olan sosyal CRM yazılımları sayesinde işletmenize hakettiği değeri verebilirsiniz.

Bu yöntem sıklıkla kullanılmadan önce, işletmelerin müşterileri ile etkileşim aracı ya telefon ya da e-posta olarak biliniyordu. Sosyal CRM işletmelerin hayatına girerek müşterilere daha farklı platformlardan ulaşmanın önünü açmıştır. Böylece bir kişiye yapılan tanıtım, reklam ve müşteri desteği aynı anda binlerce kişiye yapılır.

Sosyal CRM Nasıl Yapılır?

Sosyal CRM yönteminden verim almak ve uygulamaya koymak için öncelikle CRM sisteminin tam anlamıyla bilinmesinde fayda vardır. Günümüzde sosyal medyada yer alan birçok işletme ve marka tarafından kullanılan sosyal CRM ile ilgili eğitimler verilmektedir. Birçok işletme bu eğitimlere personel ve tüm ekibini dahil etmektedir. Müşteri ile iletişimin arttırılmasına yönelik verilen bu eğitimde, sosyal medyada satış ve pazarlama stratejileri hakkında da bilgiler verilmektedir.

Sosyal CRM yapma aşamasında iyi bir CRM programından destek alabilirsiniz. Bununla birlikte müşteri ile iletişim kurarken kullanacağınız ifade ve yönlendirmeleri iyi seçmeniz de yararınıza olacaktır. Sosyal medyada oluşan taleplerin fazlalığı durumunda mobil uygulamanızı hayata geçirebilirsiniz.

Sosyal CRM Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Markanın müşterilere hitap etme yöntemi, hızlı ve tatmin edici geri dönüşler ve markaya yönelik olarak yapılan yorumlara verilen aydınlatıcı cevaplar, markanın büyümesinde oldukça etkilidir. Markanın büyümesi aşamasında sosyal CRM yöntemlerinin sayısız avantajı bulunur. Fakat bu, etkili bir CRM yöntemiyle mümkündür.

Müşteriye cevap verme aşamasında kullanılan dilin işletmeyi yansıtmaması, oluşan sorun ve taleplere erken çözüm bulmamak gibi durumlar işletmenizi olumsuz etkileyebilmektedir. Müşterinin sorduğu sorulara yanlış ve eksik cevaplar vermeniz, markanızın gelişmesini olumsuz etkileyebilir. Bu süreçte iyi bir CRM ajansıyla etkileşim halinde olmanız markanızın değer kazanmasına yardımcı olacaktır.

Sosyal CRM Örnekleri Nelerdir?

Yemek Sepeti, Ali baba, Amazon Türkiye, Trendyol ve Hepsi Burada gibi markalar belirli süreç ve politikalardan geçerek güçlenen ve büyük bir kitleye hitap eden başlıca sektörler arasında örnek gösterilir. Bu markaların hacim kazanmasına katkı sağlayan sosyal CRM yöntemleri aynı şekilde diğer markaların büyümesine de katkı sağlar.

Yeterli müşteri desteği, tanıtım ve reklamlar ve müşteri ilişkilerinin ön planda olduğu bu markalar aynı zamanda sosyal medyadan da büyük bir kitleye hitap ederler. Taleplerin zamanında karşılanması ve müşteri beklentilerine kısa sürede çözüm bulunması, bu markaların başlıca hedeflerindendir. Etkin sosyal CRM yöntemleri uygulayan bu sektörler hem ürünlerini tanıtmada hem de müşterinin karşılaştığı sorunları çözmede uzmanlaşmışlardır. Her türlü konuda 7/24 müşteri desteği sunarken aynı zamanda müşteri memnuniyetinin fazlalaşmasını da sağlarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir